in

Yeşilist okuyucularına özel: İndigo Shibori Boyama Atölyesi ve Doğal Boyama atölyelerine ücretsiz katılım şansı – Yeşilist

Ödüllü grafik tasarımcısı ve sanat yönetmeni Aslı Smith’in kurduğu Heliotropic Studio’nun ilham verici atölyeleri nisan ayında da devam ediyor. Bu ay düzenlenecek İndigo Shibori Boyama Atölyesi’ne, Doğal Boya Yapımı ve Kumaş Boyama Atölyesi’ne ve Doğal Boyama Atölyesi I’e üç Yeşilist okuyucusu ücretsiz katılım hakkı kazanacak.

Atölyelere katılım hakkı kazanmak için:

  1. Yeşilist Instagram hesabını takip edin.
  2. Heliotropic Studio Instagram hesabını takip edin.
  3. Yarışma gönderisinin altına hangi etkinliği tercih ettiğinizi yorum olarak bırakın.
  4. Yapılacak çekilişten sonra etkinlik için ücretsiz katılım hakkı kazanın.
  5. Katılım 12 Nisan Perşembe günü saat 23:00’de sona erecektir.

İndigo Shibori Boyama Atölyesi

 

Tarih: 15 Nisan Pazar 2018

En az 5000 yıllık bir geçmişi olan indigo mavisiyle bu atölyede buluşuyoruz. Katılımcılar bir doğal boyama yöntemi olan organik indigo vat’ını hazırlamanın inceliklerini öğrenecek ve shibori boyama tekniğini kullanarak özgün desenler oluşturacaklar.

Shibori, tekstil üzerinde desen yaratmak için kullanılan çok eski bir Japon tekniğidir. Bu atölye çalışmasında bağlama, katlama, dikme, sıkıştırma ve buruşturma gibi çok farklı teknikleri kumaşlara uygulayıp, boyaya batırarak, kumaşlar üzerinde özgün desenler oluşturacağız. Ortaya çıkan shibori desenli ürünler(kumaş peçete seti), katılımcılara ait olacaktır. Deneme yapmak istediğiniz açık renkli kumaşı(yün, ipek, koton ya da keten) yanınızda getirebilirsiniz.

Doğal Boya Yapımı ve Kumaş Boyama Atölyesi

Atölye Ücreti:200 TL
Eğitmen: Asli Smith

https://www.facebook.com/events/176034733117412/

Bu atölyede bitkilerden ve bitki ekstrelerinden doğal boya yapımını öğreniyor, daha sonra bu boyalarla ipek ve koton kumaş üzerine desen veya renk paleti çalışması gerçekleştiriyoruz. Suluboya ve mürekkep yapımı üzerine de bilgi verilecektir.

Doğal Boyama Atölyesi I

Tarih: 29 Nisan Cumartesi 2018
Saat: 13.00 – 17.00
Yer: Bostancı Mah. Vukela Cad. No:34/3 Yılmazlar apt. A Blok Kadıköy/İstanbul 
Atölye Ücreti:300 TL
Eğitmen: Asli Smith
https://www.facebook.com/events/582092322154105/

Bu atölyede insanoğlunun binlerce yıldır kullandığı doğal boyama yöntemlerini öğrenmeye, doğanın renklerini tanımaya başlıyor ve yediklerimizle içtiklerimizle, bağ kuruyoruz. Deneyler yapıyor, reçeteler uyguluyor, desenler cıkarıyoruz.

Doğal boyama, toksik olmayan, çevreye duyarlı bir şekilde renk elde etme yöntemidir. Doğanın sunduğu zenginlikleri onurlandıran, uygulaması keyifli bir süreçtir. Bu atölye çalışmasında, doğal kumaş boyama tarihi ve modern doğal boyamacılık uzerine bilgi edinip, kumaş secimi, ve kumaşın boyama işlemine hazırlanması (mordanlama), bitki ve bitki ekstreleriyle kumaş boyama, ve boyayı kumaşa fixe etmeyi öğreneceğiz.

Organik indigo boya kazanımızı hazırlamayı öğrenip, shibori ve bohça baskı gibi bazı modern desen yaratma tekniklerini deneyimleyeceğiz. Katılımcılar bu atölyeden kendi doğal boyanmış renk paletleri ve doğal yöntemlerle yaptıkları baskılar ve Heliotropic Studio doğal boyama kitapçığı ile ayrılacaklardır. Atölye calışması 4 saat sürecektir. Sunum ve slayt gösterimi olacaktır.

Malzemelerin hepsi Heliotropic Studio tarafindan tedarik edilecektir. Hem teorik hem pratik bilgi verileceği için not defterlerinizi yanınızda getirmeyi unutmayınız. Atölye esnasında denemek isteğiniz materyaller varsa, önceden danışmak suretiyle, yanınızda getirebilirsiniz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

There are Hundreds in Instagram's Focal Point • Bigumigu

6 methods to accelerate your metabolism | High Heels